Návštěva továrny MES

Měli jsme skvělou příležitost vidět továrnu na výrobu baterií HE3DA- baterie, které jsou typickou ukázkou českého inovativního potenciálu, schopnosti z ničeho vydupat skvělý výsledek, ale zároveň i zápasu s nepřejícími škarohlídy a konkurencí.

Jsme rádi, že to tým kolem Dr. Procházky a pana Pruse nevzdal a v současnosti v prostoru bývalého brownfieldu stojí zbrusu nová hala, která je z části zaplněna technologií na přípravu jednotlivých komponent baterie a z části výrobní linkou. Zbývající volný prostor dává tušit, že tato továrna ještě neřekla poslední slovo. Jako mnoho projektů, i tento byl v souvislosti s pandemií krutě zasažen opatřeními a hlavně přesunem zájmu investorů do jiných oblastí.


A tak MES má kompletní první linku – nutno dodat, že úžasnou. Je první svého druhu. Vše na co se díváte je prototyp nebo zakázkově upravená technologie. Celý výrobní postup se stále optimalizuje, vylepšuje a ladí. Továrna obsahuje vše, co je potřeba k výrobě baterie od přípravy nanomateriálu, který je u HE3DA baterií rozdílovým elementem, prostory pro přípravu separátoru, elektrod, chemickou dílnu pro plnění a také prostory pro finální úpravu a distribuci.

Konstrukce pro průmyslová uložiště s osazenými rackem hotových výrobků je majestátní. Je velice inspirativní vidět, jak se čistá myšlenka promění v hmotu, která má svou užitečnou funkci.

U nás zatím musí tvůrce a jeho tým čelit posměškům a někdy i napadáni. Věřím, že spojení Lithium Valley a MES/HE3DA spolu s Battery Unite přispěje k tomu, aby se tento „koníček“ co nejvíce vytratil.


Nechal jsem si to až na konec, i když jsme občerstvením začali, ale je nutné zmínit, že milým benefitem pro zaměstnance MES je skvělá restaurace přímo v továrně. Chutnal nám nejen oběd, ale pastvou pro oči i duši byl počin, o kterém by se v zahraničí točily velkofilmy.

My baterie HE3DA viděli a je zřejmé, že o nich ještě hodně ve světě uslyšíme.Skvělým průvodcem a hostitelem nám byl Matěj Pech, kterému jsme rádi odpustili, když náš mikrobus na zpáteční cestě do Prahy na dálnici nekompromisně předjel – inu Tesla (dobíjená pochopitelně z firemní rychlonabíječky, která si vystačí s běžnou přípojkou elektřiny)!

Děkujeme a doufáme, že se nám společně podaří jednu z dalších továren MES postavit v regionu KLUK.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *