Němci nabízejí výrobu bojových vozidel Boxer v Česku
Německý výrobce bojových vozidel GTK Boxer, společnost Artec GmbH, což je společný podnik (joint venture) firem KNDS a Rheinmetall, nabízí České republice model spolupráce, který by mohl zajistit přenos know-how a zakázky na roky dopředu. Německé zbrojovky totiž nestíhají uspokojovat poptávku vlastními kapacitami
Kvůli válce na Ukrajině začalo Německo i zbytek Evropy opět mohutně zbrojit. Výrobní závody však nedokážou dostatečně rychle navyšovat kapacity, a proto hledají partnery v zahraničí. Státům přitom nabízejí možnost připojit se k již existujícím objednávkám pro německý Bundeswehr. Tímto způsobem se Česko zapojilo například do nákupu německých tanků Leopard 2 A8. Český průmysl díky tomu získal kontrakty a začlenil se do kompletního výrobního řetězce i pro zahraniční zákazníky. Například státní podnik VOP CZ získal zakázku na výrobu pancéřových kabin pro nákladní vozy Iveco a skupina Czechoslovak Group (CSG) bude vyrábět 150 koreb pro tanky Leopard 2 A8, přestože česká objednávka zatím počítá s pouhými 44 kusy.
Podobný model by nyní chtěly firmy KNDS a Rheinmetall aplikovat i na výrobu těžkého osmikolového obrněného transportéru Boxer, který vyrábí právě jejich společný podnik Artec. Česko totiž kvůli finančně nevýhodné modernizaci stávajících transportérů Pandur plánuje vypsat soutěž v hodnotě desítek miliard korun (odhadem okolo 40 miliard Kč) na pořízení 250 nových vozidel, která je mají nahradit. Podle zdrojů HN se však kvůli rozpočtovým škrtům nové vlády Andreje Babiše rozhodnutí o kolových transportérech a výběr jejich dodavatele odsouvá nejméně na příští rok. V současné době probíhá na základě studie proveditelnosti zpracování komplexního vojenského doporučení pro velení Armády ČR, které má vyhodnotit další postup a rozvoj schopností 4. brigády rychlého nasazení. Jinými slovy, zatím není jasné, kdy a jak se nové bojové vozidlo začne vybírat. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) potvrdil, že letos se žádné nové velké projekty nezahájí a veškeré strategické investice se odkládají na rok 2027.
