Komentář: Rozvoj regionů? V Česku jenom špatný vtip
pro Seznam Zprávy – Jan Stránský
Jak funguje dojíždění z regionů do Prahy za prací? Příšerně. Z oficiální 8,5hodinové pracovní doby se stává hodin 19. Pokud okamžitě po ulehnutí vytuhnete, dopřejete si pět hodin spánku. A vyrazíte nanovo. Než zemřete vyčerpáním.
Už to není ani vtipné. Nahlédnete-li do programového prohlášení jakékoliv vlády za posledních 20 let, naleznete kolonku Podpora rozvoje regionů.
Obsah je k uzoufání stejný.
Přestavba zpustlých továren neboli brownfieldů na inovativní centra. Česko jako „start-up nation“. Z toho tedy nic moc evidentně nebude. Silnice především v příhraničních krajích pořád lemují trosky někdejších skláren a textilek. Zkuste se projet z Liberce přes Jablonec nad Nisou a Smržovku, Tanvald a Desnou k polské hranici. Stezka zmaru.
Pak tady máme evergreen: rozvíjení cestovního ruchu. Což znamená, že se k polní cestě vydávané za cyklostezku píchne papundeklová cedule pojednávající zběžně a očekávatelně o historii destinace. Do půl roku ji zpravidla někdo rozláme. A tím je rozvoji cestovního ruchu učiněno zadost.
